Formosa Oolong

Nowy produkt

Półfermentowana herbata z Tajwanu o wyraźnym smaku i aromacie. Jeden z najbardziej popularnych oolongów.

Więcej szczegółów

19,00 zł brutto

Opis

Pochodzenie Tajwan
Parzenie 90°C, 2~3 min

Więcej informacji

Oolongi to grupa herbat tradycjnie wytwarzanych w Chinach i na Tajwanie. W procesie produkcji reakcja utleninania zwiazków chemicznych w liściach jest przerywana dzięki czemu oolongi posiadają ciekawy przyjemny smak. Jeśli utlenianie jest mniejsze niż 30% ostrzymujemy oolongi bliskie herbatom zielononym , gdy przekracza 60% pojawiają sie cechy zbliżone do herbat czarnych.

Herbaty te są znane ze swego drzewnego aromatu, łagodnego, owocowego smaku. Mają też wyjątkowy zapach. Mówi się, że w imbryku przyjmują postać smoka, stąd nazywa się je "smoczymi herbatami".

Niektóre z herbat Oolong (lub Wulong, ulung) uważane sa za jedne z najlepszych herbat w na świecie, a co za tym idzie ceny eksluzywnych unikalnych gatunków są bardzo wysokie. .

Proces obróbki zaczyna się etapem więdnięcia liści. Po utracie wilgoci liście umieszczane są w wiklinowych koszach i od czasu do czasu potrząsane. Ma to doprowadzić do otarcia brzegów blaszek liściowych. W konsekwencji ułatwia to przebieg procesu oksydacjii. Związki chemiczne zawarte w liściu wchodzą w reakcję z tlenem. Po kilku godzinach proces ten zostaje zatrzymany poprzez suszenie liści. Herbata typu Oolong ma całe liście, gdyż poddaje sie je specjalistycznym procesom zwijania. W zależności od miejsca pochodzenia , stopnia uteniania i końcowej obróbki liści mamy do wyboru wiele gatunków oolongów.

 

Właściwości herbat oolong:

W Archives of Internal Medicine opublikowano wyniki najnowszych badań, według których codzienne spożycie nawet połowy filiżanki zielonej herbaty lub typu oolong, może zmniejszać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego nawet o 50%.

Oolongi mają niską zawartość kofeiny, dzięki czemu nawet po wieczornym wypiciu oolonga, nie powinno być problemów z zaśnięciem.