Wuyi Da Hong Pao

Nowy produkt

Legendarna herbata Da Hong Pao o słodkawych nutach dojrzałych brzoskwiń i miodu, o której czytamy w "Zapiskach o herbacie" Pana Roberta Tomczyka.

Więcej szczegółów

112,00 zł brutto

Opis

Pochodzenie Chiny
Parzenie 90°C, 5 min

Więcej informacji

"Zapiski o herbacie" Pana Roberta Tomczyka:

"W północno-zachodniej części prowincji Fujian zwanej Minbei rozciągają się skaliste góry Wu Yi - słynne z występowania unikalnych krzewów herbacianych. Pasmo Wu Yi składa się z 36 gór i 99 skalistych wzgórz. W górach można odnaleźć kilkanaście typów krzewów herbacianych, różnych morfologicznie, z których wytwarza się oryginalne w smaku, lokalne gatunki herbat (...)


Legendarna herbata Da Hong Pao
Podobnie jak przed wiekami, również współcześnie wiele herbat z górskich rejonów Wu Yi (patrz zdjęcie dołączone do produktu) uznawanych jest za najwyższej klasy unikaty. Najbardziej znana herbata Da Hong Pao - z oryginalnych krzewów rosnących tylko na jednej skalnej półce - nie jest osiągalna dla zwykłych konsumentów. Na rynek trafia Da Hong Pao - powstała z sadzonek krzewów oddalonych od oryginalnego miejsca. Podobne zjawisko występuje w przypadku herbaty zielonej Longjing z Hangzhou (prowincja Zhejiang) - herbata z oryginalnego ogrodu jest tak samo bezcenna jak Da Hong Pao, a jej zbiory są ściśle kontrolowane przez organy państwowe.
"

Oolongi to grupa herbat tradycyjnie wytwarzanych w Chinach i na Tajwanie. W procesie produkcji reakcja utleniania związków chemicznych w liściach jest przerywana dzięki czemu oolongi posiadają ciekawy przyjemny smak. Jeśli utlenianie jest mniejsze niż 30% otrzymujemy oolongi bliskie herbatom zielonym, gdy przekracza 60% pojawiają się cechy zbliżone do herbat czarnych.

Herbaty te są znane ze swego drzewnego aromatu, łagodnego, owocowego smaku. Mają też wyjątkowy zapach. Mówi się, że w imbryku przyjmują postać smoka, stąd nazywa się je "smoczymi herbatami".

Niektóre z herbat Oolong (lub Wulong, ulung) uważane są za jedne z najlepszych herbat w na świecie, a co za tym idzie ceny ekskluzywnych unikalnych gatunków są bardzo wysokie. .

Proces obróbki zaczyna się etapem więdnięcia liści. Po utracie wilgoci liście umieszczane są w wiklinowych koszach i od czasu do czasu potrząsane. Ma to doprowadzić do otarcia brzegów blaszek liściowych. W konsekwencji ułatwia to przebieg procesu oksydacji. Związki chemiczne zawarte w liściu wchodzą w reakcję z tlenem. Po kilku godzinach proces ten zostaje zatrzymany poprzez suszenie liści. Herbata typu Oolong ma całe liście, gdyż poddaje się je specjalistycznym procesom zwijania. W zależności od miejsca pochodzenia , stopnia utleniania i końcowej obróbki liści mamy do wyboru wiele gatunków oolongów.

 

Właściwości herbat oolong:

W Archives of Internal Medicine opublikowano wyniki najnowszych badań, według których codzienne spożycie nawet połowy filiżanki zielonej herbaty lub typu oolong, może zmniejszać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego nawet o 50%.

Oolongi mają niską zawartość kofeiny, dzięki czemu nawet po wieczornym wypiciu oolonga, nie powinno być problemów z zaśnięciem.