Herbaty Shan Tuyet i Lung Phin

By: Łukasz Janik In: Tea knowledge On:

Shan Tuyet i Lung Phin, nasze najnowsze odkrycie

Na północy Wietnamu, w górzystej i niełatwej do zamieszkania prowincji Ha Giang, rosną drzewiaste odmiany krzewu herbacianego. Od pokoleń miejscowa ludność Hmong wytwarza z ich liści herbatę na własne potrzeby.

Wioska ludności Hmong

Do tej pory produkcja ta przebiegała w zaciszu ich małej ojczyzny, nieznana szerszemu gronu konsumentów. Jednak w ostatnich latach Wietnam zaczyna odkrywać swoją bogatą tradycję kultury herbaty i do świadomości herbaciarzy docierają informacje o unikatach z najdalszych zakątków kraju. Jednym z takich na nowo docenionych zjawisk są nie tak wcale nowe herbaty z prowincji Ha Giang, zwane ogólnie Shan Tuyet, która to nazwa odnosi się do ich liści pokrytych delikatnymi włoskami przypominającymi Śnieg.

Herbaty Shan Tuyet zdobywają coraz większe uznanie wŚród koneserów herbaty, zaczynają też być obecne na światowych rynkach przyczyniając się do zmiany wizerunku Wietnamu w oczach herbaciarzy.

Drzewa herbaciane

Szczególną odmianą herbat z grupy Shan Tuyet jest herbata Lung Phin, wytwarzana w okolicach Dong Van. Produkowana jest z liści tej samej drzewiastej odmiany krzewu, jednak Lung Phin wytwarzana jest z liści oryginalnych, kilkusetletnich drzew, będących obecnie pod większą niż dawniej ochroną i skatalogowanych.

Dzięki współpracy z Robertem Tomczykiem mamy możliwość wprowadzenia herbat Shan Tuyet (w tym oczywiście i Long Phin) do naszej herbaciarni. PróbowaliŚmy już ich i jesteŚmy oczarowani.