Czy herbata jest zdrowa?

Autor: Łukasz Janik Temat: Wiedza o herbacie Z dnia:

Czy herbata jest zdrowa? - garść porad

Każdy, kto po herbatę sięga częściej niż od święta zetknął się na pewno z kwestią jej wpływu na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Krąży wśród nas wiele półprawd, mitów i przekonań, które nastawiają nas w określony sposób do naszego ulubionego napoju. W tym wpisie chcemy się w Wami podzielić poradami, dzięki którym będziecie mogli pić herbatę bez wyrzutów sumienia i strachu o swoje zdrowie. Nie będzie to artykuł naukowy, nie chcemy Was zarzucić techniczną terminologią, zamiast tego opowiemy o tym wszystkim, co wiemy od doświadczonych herbaciarzy.

Wracając zatem do pytania "Czy herbata jest zdrowa?" - wpływ herbaty na zdrowie jest niezaprzeczalny. Przeprowadzono już wiele badań potwierdzających korzystny wpływ herbaty na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Wiele się mówi o wyjątkowo korzystnym działaniu herbaty zielonej, ale nie zapominajcie, że inne rodzaje herbaty są równie dobroczynne.

Przypominamy w tym kontekście stare porzekadło: wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba do tego podejść z rozsądkiem.

Nasze porady dotyczące picia herbaty.

Herbata zawiera teinę (kofeinę) i choć jej ilość nie jest niebezpieczna, jest wystarczająca, aby nas delikatnie pobudzić, stąd może też wpływać na nasz sen. Osobom, które obawiają się, że picie większych ilości herbaty może skutkować problemami z zaśnięciem zalecamy coś, co usłyszeliśmy kiedyś od naszej drogiej pani Pak z Korei: herbatę zieloną, najbardziej pobudzającą, najlepiej pić do południa. Po południu lepiej wypić herbatę oksydowaną (czarną lub mocniej utleniony oolong). Jeśli ktoś ma ochotę na herbatę pod wieczór, może spróbować dojrzałego Pu-erha, lub w ogóle zastąpić wieczorną herbatę naparem ziołowym.

Zielona herbata potrafi dobrze pobudzić i odświeżyć, zwłaszcza w ciepłe letnie dni, ale zalecamy, aby nie pić jej na pusty żołądek. Jej działanie może być wtedy zbyt drażniące. Pamiętajcie, że nawet podczas słynnej japońskiej ceremonii herbacianej wypicie czarki herbaty poprzedzone jest najpierw posiłkiem, a następnie skosztowaniem ciasteczka.

Czy herbata Pu-erh odchudza? Bardzo byśmy chcieli ;) Wielu herbaciarzy przeprowadzało już na sobie takie eksperymenty, jedni uzyskiwali lepsze, drudzy mniej ekscytujące efekty. Pozytywny wpływ herbaty na zdrowie (nie tylko herbaty Pu-erh), w tym przypadku na nasz układ trawienny, na pewno jest pozytywny, ale nie dajmy się zwieść - najlepiej odchudza zdrowy styl życia :)

Choć zagorzali herbaciarze potrafią spędzać godziny pijąc kolejne czarki herbaty, to nawet oni nie żyją tylko nią. Zachęcamy Was do popijania innych naparów, soków, wywarów w ciągu dnia. To miła odmiana, a także pewna korzyść dla naszego zdrowia.