Herbata w dniu św. Walentego

Autor: Łukasz Janik Temat: Wydarzenia Z dnia:

Walentynki, a dokładniej obchody dnia św. Walentego nie są dla nas zbyt długą tradycją (zdecydowana większość zespołu Herbaciarni pamięta czasy bez tych obchodów), mimo, że w tradycji niektórych innych europejskich krajów mają one wielowiekową historię.

Do nas przywędrowały one wraz z szerokim napływem kultury anglosaskiej, i z nią są zazwyczaj utożsamiane, celebrowane w tamtejszy sposób, poprzez przekazywanie sobie kartek z miłosnymi wyznaniami i obdarowywanie bliskich.

W tradycji chrześcijańskiej jednak, kult św. Walentego, to znacznie więcej. Był on biskupem, męczennikiem, według legend dokonywać miał cudów. A dlaczego stał się męczennikiem? Zwolennicy Walentynek pewnie się ucieszą, że za miłość - choć nie do końca swoją. Jako kapłan udzielał ślubów rzymskim legionistom i ich wybrankom, co sprawiało, że nie można ich było wysyłać do walki. I za tę działalność miał być skazany na Śmierć przez samego cesarza.

Jest także, należy pamiętać, patronem, do którego wierni zwracają się o ochronę przed zaburzeniami umysłowymi… a nasi przodkowie za takowe uważali również stan zakochania.

Niezależnie od indywidualnego podejścia do tego, co dzieje się obecnie 14. lutego, my zalecamy jedno: napijmy się herbaty. Wprawdzie nie upieramy się, że dokonuje cudów, ale filiżanka dobrej herbaty przyrządzona dla drugiej osoby jest, tutaj się akurat upieramy, doskonałym dowodem miłości.

Nasze propozycje na ten dzień:

- Zielona herbata Romantyczny wieczór

- Rooibos Fragole Mio

- Rozkwitająca herbata Green Ball