Herbaty i kultura Wietnamu

Autor: Bruno Devos Temat: Wydarzenia Z dnia:

Spotkanie poświęcone kulturze herbaty w Wietnamie, 4. kwietnia 19:00-20:30

Nasze kolejne spotkanie z wyjątkowym gościem, tym razem poświęcone kulturze herbaty w Wietnamie, poprowadzone przez zaprzyjaźnionego z nami pana Nama, artystę, fotografa, bloggera, zaangażowanego w promocję kultury herbaty, pozwoliło nam bliżej zapoznać się ze zwyczajami dotyczącymi herbaty w dalekim Wietnamie.

Historia kultury herbaty w Wietnamie liczy sobie setki lat, jednak wskutek licznych zawirowań historycznych, obecnie wiele zwyczajów i tradycji nie jest znanych powszechnie wŚród rodowitych Wietnamczyków. Dzieje się tak mimo tego, że, jak widzieliŚmy podczas prezentacji, herbata roŚnie tam nawet jako żywopłoty na prywatnych posesjach, z których w razie potrzeby zrywa się liście i parzy bezpoŚrednio po zerwaniu.

DowiedzieliŚmy się również o sytuacji mniejszości etnicznych, od pokoleń żyjących z herbatą po sąsiedzku, o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą uprawa herbaty na wielką przemysłową skalę oraz o tym, jak na rynek herbaty w Wietnamie wpływa sąsiedztwo chińskiego giganta.

PoznaliŚmy sylwetki osób, pionierów odkrywających i kultywujących prastarą wietnamską kulturę herbaty i przywracających jej spuściznę dla współczesnych mieszkańców tego kraju.

Prezentację naszego Gościa dopełniała degustacja herbat, o których słuchaliŚmy, a które są też dostępne w ofercie naszej herbaciarni, Thai Nguyen Tan Cuong, Shan Tuyet, Bao Loc, w tym też wielkolistnej herbaty w typie bancha, którą można było niedawno znaleźć u nas, a która będzie ponownie dostępna w najbliższym możliwym terminie.

Nasza Herbaciarnia może pochwalić się wysokiej jakości herbatami z Wietnamu, które możemy zaoferować dzięki osobistym kontaktom z takimi osobami jak pan Nam. Bardzo nam miło, że zgodził się poprowadzić u nas to spotkanie.

Poniżej krótka fotorelacja ze spotkania: