Herbaty z Tajwanu

Autor: Łukasz Janik Temat: Wiedza o herbacie Z dnia:

Jednym z najbardziej cenionych obecnie krajów, jeśli chodzi o uprawy herbaty i kulturę jej przyrządzania i picia, jest bez wątpienia Tajwan. Profesjonalne uprawy herbaty pojawiły się na tej górzystej wyspie wraz z napływem osadników z kontynentu, korzystne warunki klimatyczne, górski i jednocześnie gorący, subtropikalny klimat pozwoliły na rozwinięcie się wielu farmerom, którzy mogli z powodzeniem poświecić się wyłącznie uprawie herbaty.

Przez wiele lat z powodzeniem wytwarzano na Tajwanie herbaty z grupy oolongów. Jakiś czas temu stał się to flagowy produkt tamtejszego przemysłu herbacianego i nadal jest to ten rodzaj herbaty, z którym ten kraj jest przede wszystkim kojarzony. Liczne odmiany oolongów, wytwarzane z rozmaitych kultywarów krzewu herbacianego, w licznych lokalnych ogrodach na terenie całej wyspy pozwalają cieszyć się wielkim bogactwem smaków i aromatów. Jednymi z najbardziej znanych rodzajów tajwańskich oolongów, są Dong Ding, Ali Shan, czy Tie Guan Yin. Dodatkowo, stosowane z różną intensywnością zabiegi produkcyjne, takie jak chociażby podprażanie liści, dają w rezultacie kilka odsłon tej samej herbaty, którymi możemy cieszyć się w zależności od upodobań.

Jednak świat herbat oolong, to nie wszystko. W ostatnim czasie coraz częściej docierają do nas inne odsłony herbacianej produkcji z Tajwanu. Tamtejsza herbata czarna (w chińskiej klasyfikacji czerwona) niezmiennie nas zachwyca, tak samo herbaty zielone, świeże i aromatyczne.

Jak wiecie, zawsze staramy się zaoferować naszym przyjaciołom herbaciarzom herbaty najlepsze w swojej kategorii. Po to właśnie sami udajemy się do krajów, gdzie one rosną i są wytwarzane, a jeśli nie dajemy rady gdzieś dotrzeć sami, wtedy prosimy o pomoc zaprzyjaźnione dusze. W ten sposób właśnie możemy od jakiegoś czasu cieszyć się herbatami Dong Ding mistrza Lao Minga, dostępnymi w herbaciarni od dwóch lat.

Aby jeszcze lepiej przedstawić Wam bogatą ofertę herbat z Tajwanu, dotarliśmy do farmerów, od których otrzymaliśmy doskonałą reprezentację tamtejszych herbat.

To herbaty oolong:

Alishan Oolong, Bai Hao Oolong, Dong Ding Oolong, Shan Lin Xi Oolong, Tie Guan Yin Oolong

oraz czarna herbata Alishan Hong Cha

Z ich szerokiej oferty wybraliśmy te, które piliśmy z największą przyjemnością, choć wybór był bardzo trudny, bo wszystkie zrobiły na nas wielkie wrażenie.

Zachęcamy Was również, by sięgać po herbaciane nowości, zawsze możecie o nich z nami porozmawiać i oczywiście spróbować ich na miejscu w Herbaciarni, zapraszamy!