Pu Erh

11,00 zł
Brutto

Herbata cesarzy chińskich z prowincji Yunnan słynąca ze swych właściwości zdrowotnych.

Obniża zawartość tłuszczu w organizmie, reguluje poziom cholesterolu i wspomaga procesy trawienia, stąd znana głównie jako odchudzająca. Daje ciemnobrunatny i „gęsty” napar o ziemistym smaku.

Waga
Ilość

  • Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Polityka bezpieczeństwa (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady dostawy (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)
  • Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”) Zasady zwrotu (edytuj za pomocą modułu „Bezpieczeństwo klienta”)

Parzenie: 1 łyżeczka (2-­‐3g) na 150ml, 96°C, 3-­‐5 minut.

Herbata ciemna Pu Erh (czytaj: pu-er) ma bardzo długą historię i wytwarzana jest w Chinach od ponad 1700 lat. Nazwa Pu Erh pochodzi od miejscowości Puer w prowincji Yunnan w południowych Chinach, dokąd zwożono liście herbaty na targ z górzystych upraw okolic Simao i Xishuangbanna. Właściwa herbata Pu Erh jest typowym produktem okolic miejscowości o tej samej nazwie, gdzie rosną miejscowe gatunki drzew herbacianych.

Herbata ciemna Pu Erh określana jest często mianem herbaty post-fermentowanej. Jej liście ciemnieją nie w wyniku utleniania, jak ma to miejsce przy herbacie oolong lub czarnej, lecz w wyniku prawdziwej, nieenzymatycznej fermentacji z udziałem drobnoustrojów. Surowcem do wytwarzania herbat Pu Erh jest mao cha – surowa herbata, podobna do liści herbaty zielonej, która aby stać się prawdziwym Pu Erhem powinna przejść proces fermentacji i długotrwałego leżakowania.

Wyróżnić można dwie podstawowe odmiany herbaty Pu Erh: Sheng, herbatę wytwarzaną tradycyjnymi metodami i długo leżakowaną, która swoje właściwości uzyskuje wraz z upływem czasu oraz Shu, wytwarzaną od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przy użyciu nowoczesnych metod pozwalających na znaczne przyspieszenie procesu fermentacji. W przypadku obu wersji herbaty praktykowane jest przechowywanie jej latami dla zwiększenia dobroczynnych właściwości oraz poprawy i dojrzałości smaku. Wiek takiej długo przechowywanej herbaty potrafi dochodzić nawet do kilkudziesięciu lat. W samych Chinach herbata Pu Erh określana jest jako hei-cha („herbata czarna”).

Uważa się, że zdrowotne działanie tej herbaty jest tym skuteczniejsze, im dłużej pozwala się jej dojrzewać w odpowiednich warunkach. Najczęstszymi rejonami przechowywania herbat Pu Erh są obszary Azji południowo-wschodniej i południowych Chin, czyli miejsca o odpowiedniej całorocznej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza.

Choć na naszym rodzimym rynku spotykamy się z herbatą Pu Erh w formie luźnych liści, w swojej ojczyźnie najczęściej występuje ona w formie prasowanej – na kształt przypominający dyski, cegiełki lub gniazda, które następnie rozłupuje się przy użyciu odpowiedniego narzędzia, najczęściej nożyka lub szpikulca przeznaczonego tylko do tego celu.

Istnieje wiele badań naukowych podejmujących kwestię prozdrowotnych właściwości herbaty Pu erh, która często nazywana bywa “pogromcą tłuszczu”. Badania naukowe sugerują, że zawarte w herbacie Pu Erh związki aktywują enzymy pokarmowe do wydzielania soków trawiennych oraz pobudzają perystaltykę jelit. Wszystkie te właściwości wpływają pozytywnie na przyspieszenie metabolizmu tłuszczu, także tego odłożonego w tkance podskórnej.

Właściwości:

  • Wspomaga pracę wątroby, a co z tym związane łagodzi skutki spożywania ostro i tłusto przygotowanych potraw, pobudzając procesy trawienne,

  • obniża poziom cholesterolu,

  • oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega powstawaniu agresywnych związków tlenu - wolnych rodników,

  • zawiera cenne aminokwasy, biopierwiastki wzmacniające organizm.

Opis

Pochodzenie
Chiny
Parzenie
96°C, 2~3 min

Brak opinii użytkowników.