Wysoko utleniony oolong z Tajwanu. Nazywany także „Pięknością Wschodu”, powstaje, gdy na liściach krzewów herbaty żerują owady z gatunku jacobiasca formosana. Rośliny, chcąc się przed nimi bronić, wydzielają więcej substancji chemicznych, które wpływają na wyjątkowy smak tej herbaty. Suche liście pachną intensywnie, przywodząc na myśl zapach orientalnych kadzideł. Napar zaskakuje delikatnością z jednej i wyraźnym smakiem korzenno-miodowym z drugiej strony.
Oolongi to grupa herbat tradycyjnie wytwarzanych w Chinach i na Tajwanie. W procesie produkcji reakcja utleniania związków chemicznych w liściach jest przerywana dzięki czemu oolongi posiadają ciekawy przyjemny smak. Jeśli utlenianie jest mniejsze niż 30% otrzymujemy oolongi bliskie herbatom zielonym , gdy przekracza 60% pojawiają się cechy zbliżone do herbat czarnych.
Herbaty te są znane ze swego drzewnego aromatu, łagodnego, owocowego smaku. Mają też wyjątkowy zapach. Mówi się, że w imbryku przyjmują postać smoka, stąd nazywa się je „smoczymi herbatami”.
Niektóre z herbat Oolong (lub Wulong, ulung) uważane są za jedne z najlepszych herbat w na świecie, a co za tym idzie ceny ekskluzywnych unikalnych gatunków są bardzo wysokie. .
Proces obróbki zaczyna się etapem więdnięcia liści. Po utracie wilgoci liście umieszczane są w wiklinowych koszach i od czasu do czasu potrząsane. Ma to doprowadzić do otarcia brzegów blaszek liściowych. W konsekwencji ułatwia to przebieg procesu oksydacji. Związki chemiczne zawarte w liściu wchodzą w reakcję z tlenem. Po kilku godzinach proces ten zostaje zatrzymany poprzez suszenie liści. Herbata typu Oolong ma całe liście, gdyż poddaje się je specjalistycznym procesom zwijania. W zależności od miejsca pochodzenia , stopnia utleniania i końcowej obróbki liści mamy do wyboru wiele gatunków oolongów.
Właściwości herbat oolong:
W Archives of Internal Medicine opublikowano wyniki najnowszych badań, według których codzienne spożycie nawet połowy filiżanki zielonej herbaty lub typu oolong, może zmniejszać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego nawet o 50%.
Oolongi mają niską zawartość kofeiny, dzięki czemu nawet po wieczornym wypiciu oolonga, nie powinno być problemów z zaśnięciem.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.